REDZĒTS – NEREDZĒTS – IZREDZĒTS. Izstāde, veltīta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja trīsdesmit gadiem

2019. gada 11. jūlijs – 29. septembris

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle

Skārņu iela 10, Rīga

Preses pastaiga 2019. gada 10. jūlijā plkst. 12.00

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30-12.00

Izstādes atklāšana 2019. gada 10. jūlijā plkst. 18.00

No 2019. gada 11. jūlija līdz 29. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma muzeja trīsdesmit gadu jubilejai veltīta izstāde “REDZĒTS – NEREDZĒTS – IZREDZĒTS”.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) tika atklāts 1989. gada 6. jūlijā, un šogad tas svin trīsdesmito dzimšanas dienu. Par muzeja mājvietu kalpo valsts nozīmes 13. gadsimta arhitektūras piemineklis – Svētā Jura baznīca. Visu šo laiku DMDM ir bijis uzticīgs saviem galvenajiem uzdevumiem – izglītot sabiedrību un rosināt tās interesi par Latvijas un pasaules dekoratīvās mākslas un dizaina liecībām to vēsturiskajās un mākslinieciskajās izpausmēs, akcentējot nacionālās mākslas skolas vietu kultūras vēsturē un laikmetīgajos procesos.

Izstāde “REDZĒTS – NEREDZĒTS – IZREDZĒTS” veidota kā stāstu cikls par to, kā priekšmeti nonāk muzejā. Šie ienākšanas ceļi ir atšķirīgi, un tos nosaka dažādi faktori: valsts kultūrpolitikas nostādnes, ekonomiskā situācija, vērtību un prioritāšu izmaiņas krājuma komplektēšanas politikā, arī dažādas nejaušības. Trīsdesmit gadu laikā mūsu valstī un sabiedrībā ir notikušas daudzas pārmaiņas, kas loģiski ietekmējušas muzeja attīstību. Tagad DMDM vēlas kompleksi palūkoties uz šo jautājumu kopumu, domājot par muzeja un krājuma nākotnes perspektīvu.

Mūsdienīga muzeja uzdevums ir nodrošināt informācijas atklāšanu un nodošanu auditorijai tai saprotamā veidā. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja pamatkrājumā glabājas 11 928 vienības, bet pastāvīgajā ekspozīcijā iespējams iepazīties tikai ar 522 priekšmetiem. Faktiski apmeklētājs redz vien nelielu daļu no apjomīgās kolekcijas, tādēļ svarīgi ir stāstīt sabiedrībai par procesiem, kas notiek “aisberga” neredzamajā daļā, padarīt muzeja krājuma darba specifiku atvērtāku un plašāk pieejamu. Tiek meklētas jaunas komunikācijas formas, lai muzejiskie priekšmeti emocionāli uzrunātu skatītājus, attīstītu viņos empātiju un veicinātu interesi par muzeja darbu kopumā, tādējādi aicinot uz savstarpēju dialogu par muzeju vērtību nozīmi 21. gadsimtā.

Izstāde veidota pēc atklātā krājuma principa. DMDM kolekciju glabātāju atlasītie eksponāti (vairāk nekā 70 vienības) grupēti pēc to stāsta par nonākšanu muzejā. Apmeklētājs izstādē jutīsies it kā atverot nezināmu dārgumu lādi, kur katrai lietai ir īpaša, noslēpumaina vēsture, un katrs varēs pats atklāt savas “pērles”. Būtiski atzīmēt, ka lielākā daļa ekspozīcijai atlasīto darbu publikai tiks demonstrēti pirmo reizi. Tie būs:

1) DĀVINĀJUMI: kad cilvēki augstsirdīgi dāvā muzejam savas ģimenes relikvijas; mākslinieku un mākslinieku tuvinieku dāvinājumi ar vēlmi, lai nozīmīgi vai godalgoti darbi tiktu saglabāti vēsturei; mākslinieku atbalstītāju dāvinājumi utt.;

2) IEPIRKUMI: regulāri Kultūras ministrijas atbalstītie iepirkumi Latvijas PSR laikā; fragmentārie muzeja centieni turpināt sistemātisku krājuma papildināšanu ar aktuālākajiem un vērtīgākajiem priekšmetiem;

3) RESTAURĀCIJA: kad laiku lokos par lūžņu kaudzi pārvērstie priekšmeti atkal atgūst savu sākotnējo spožumu;

4) ATGŪTĀS VĒRTĪBAS UN NEJAUŠI ATRADUMI: te katrs stāsts ir ļoti īpašs un reizēm būtu īsta detektīva cienīgs.

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

T: (+371) 67 830900, E: [email protected]

PROJEKTA DARBA GRUPA:

Velta Raudzepa, Dace Ļaviņa, Rūta Rinka, Ieva Zvejniece

IZSTĀDES SCENOGRĀFIJA:

Kristians Brekte, mākslinieks

IZSTĀDES GRAFISKĀ IDENTITĀTE:

Ģirts Reiniks

VIDEO INTERVIJAS:

Pēteris Vīksna

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

YOUTUBE: muzejsDMDM

TWITTER: @DMDMmuzejs

INSTAGRAM: @DMDMmuzejs

#lnmm

#DMDMmuzejs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

DARBA LAIKS:

Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 11.00-17.00, kase 11.00-16.45

Trešdienās 11.00-19.00, kase 11.00-18.45

Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.-24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.-26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri 2,00 EUR

Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie ar 1-4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00-7,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

Leave a Comment